Translate my blog

sobota, 17 stycznia 2015

Strój kaszubski

Poniższą pocztówkę otrzymałam od Krystyny, Przedstawia ona kobietę i mężczyznę w tradycyjnych strojach kaszubskich. O damskim stroju pisałam już wcześniej TUTAJ. Męski strój natomiast charakteryzuje się butami z szeroką cholewką, w które wpuszczano długie, białe spodnie szyte z garbowanej skóry sarniej lub owczej. Koszula z białego płótna była haftowana na kołonierzyku i mankietach. Na nią wkładano kamizelkę tzw. liwk, a na to jeszcze długi kabat. Była to kosztowna sukmana przekazywana w rodzinie z ojca na syna, najczęściej była szyta z granatowego, czarnego lub ciemnobrązowego sukna i podbijano ją białą lub czerwoną podszewką. Okryciem głowy był czarny filcowy kapelusz z wąskim rondem i wysoką główką, ozdobioną wstążką.

Różne


12 komentarzy:

 1. Ładna. Lubię pocztówki w takim ludowym stylu.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie jak tak sobie pomyślę, to wpuszczanie spodni w buty przez mężczyzn byłoby śmieszną rzeczą we współczesnych czasach. Też mam taką pocztówkę i nikomu nie oddam, hehe. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha ja nawet o tym nie myślałam, ale masz rację. Dzisiaj wyglądołoby to dziwnie.

   Usuń
 3. Piękna! Gdzie takie można kupić? Chcialabym wysyłać właśnie takie za granicę, takie "nasze", a nie w kółko tylko widokówki i koty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy przez internet da radę taką kupić. Na pewno na Kaszubach takie są. Ja nie wiem gdzie ona zostałam kupiona, bo ją otrzymałam :)

   Usuń
 4. Ja też bym chciała takie pocztówki kupić. Do własnej kolekcji i do wysyłki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz widzę pocztówkę ze strojami ludowymi. Kiedyś poczta polska wydała serię znaczków ze strojami ludowymi z różnych regionów Polski. Ale z Kaszub nie ma tam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekna kolorowa kartka, tak jak i stroje!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi miło, że wysłana przeze mnie pocztówka została tak pięknie opisana przez Edytę i spodobała się tak wielu osobom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za taką ładną karteczkę :)

   Usuń
 8. Lubię tego typu pocztówki, na których widać tradycyjny strój:) Mam tylko jedną taką, z Ukrainy i jestem bardzo zadowolona z niej!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i komentarz dotyczący bloga oraz postów :)