Translate my blog

czwartek, 30 kwietnia 2015

Żnińska Kolej Powiatowa

Remont powoli posuwa się do przodu, ale mam nadzieję, że niedługo będzie mknąć jak ten parowóz znajdujący się na pocztówce ;)
Żnińska Kolej Powiatowa to linia wąskotorowa łącząca Żnin z Gąsawą. Linia została zbudowana w 1894 roku, ale jak większość linii wąskotorowych została zamknięta w  czasach PRL. W 1972 roku w Wenecji powstało Muzeum Kolei Wąskotorowej, co skłoniło PKP do uruchomienia linii turystycznej na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa pod nazwą Żnińska Kolej Dojazdowa. W 2002 roku nazwa została zmieniona na Żnińska Kolej Powiatowa i pod taką nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na pocztówce znajduje się Parowóz Leon, który jest jedynym na świecie czynnym egzemplarzem Px38. Parowóz ten wykorzystywany jest na trasie podczas Festiwalu Archeologicznego w Biskupinie lub może zostać wynajęty za dopłatą na zamówienie.
Pocztówkę otrzymałam od Edyty.

Swap


16 komentarzy:

 1. Miałam kiedyś okazję jechać wąskotorówką na trasie Wenecja - Gąsawa. Uwielbiam takie klimaty. Można się poczuć jak w zeszłych stuleciach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety nigdy nie jechałam kolejką wąskotorową :(

   Usuń
 2. Świetna pocztówka! A koleją jechałam, podczas wycieczki do Biskupina i Wenecji w podstawówce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam wyżej, nigdy nie jechałam taką kolejką, a w Biskupinie i Wenecji nigdy nie byłam :(

   Usuń
 3. Imponująca maszyna.
  Przy okazji zajrzyj na mojego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzałam i się zdziwiłam! :) Bardzo się cieszę

   Usuń
 4. Sama nie jestem fanką takich pocztówek nawiązujących do powiatów, ale sam parowóz mi się ogromnie podoba :) Festiwal Archeologiczny? To brzmi bardzo ciekawie! W Biskupinie byłam jakoś w podstawówce i niezbyt wiele stamtąd pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie byłam nigdy, ale na Festiwal Archeologiczny chętnie bym się wybrała.

   Usuń
 5. Piękna ciuchcia:) Szkoda, że teraz takie lokomotywy nie kursują regularnie. Miałem okazje jechać kolejką wąskotorową w Puszczy Białowieskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widzę, to większość osób jechało taką kolejką tylko nie ja :(

   Usuń
  2. ja też nie jechałam taką kolejką :(

   Usuń
 6. Ja nie mam ani jednej pocztówki z ciuchcią :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to chyba moja pierwsza taka kartka

   Usuń
 7. super kartka, ostatnio chciałam Cię pytać, czy masz coś z powiatu żnińskiego. teraz widzę, że tak. jeszcze sprawdziłam listę z boku i posiadasz również kartkę z Biskupina. :) no nic, pozostaje mi zdobyć dla Ciebie inne powiaty w moim województwie, Edi, hehe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z powiatu żnińskiego na pewno mam 3 pocztówki (jeszcze jedną niedługo pokażę). Jeżeli zdobędziesz inne powiaty bądź nowe miejscowości to będę bardzo wdzięczna :)

   Usuń

Dziękuję za Twoją opinię i komentarz dotyczący bloga oraz postów :)