Translate my blog

niedziela, 17 maja 2015

Noc Muzeów w Przemyślu

Witajcie!
Dzisiejszy post będzie inny niż zazwyczaj, ale mam nadzieję, że się Wam spodoba. Jak zapewne wiecie wczoraj w całej Europie odbyła się Noc Muzeów. W 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów w Berlinie i ze względu na jej duże powodzenie, inne miasta zaczęły organizować takie imprezy. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. Jednym z tych miast jest Przemyśl. Miałam okazję już być na zamku kazimierzowskim oraz 2 lata temu w Muzeum Dzonów i Fajek. W tym roku chciałam się wybrać do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Program wydawał się bardzo ciekawy:

Program Nocy Muzeów w Przemyślu
Bilet był w cenie 2 zł, ale z jednym biletem można było wejść do wszystkich oddziałów:

Bilet wstępu


Muzeum Historii Miasta Przemyśla rozpoczęło tę noc hejnałem z balkonu w wykonaniu Macieja Smuczka. Nie, nie Hejnałem Mariackim, a Hejnałem Miasta Przemyśl.


A tak brzmi hejnał Przemyśla:Następnie można było zwiedzać wystawy, a co się na nich znajdowało? Między innymi kafle z pieców, piec kaflowy i meble.

Kabinet: W płycinach znajdują się sceny z przywołania Noego i przygotowania Arki

 Można także było zobaczyć pomieszczenia wnętrz mieszczańskich z XIX i XX wieku.

Kuchnia nawiązująca do lat 20-30 XX wieku
Sypialnia z końca XIX wieku

Oprócz powyższych pomieszczeń można było także zobaczyć jadalnię, gabinet i salon. Piętro wyżej znajdowała się wystawa "W dawnym atelier fotograficznym".

Jedno z pomieszczeń zakładu fotograficznego
Kolejne wystawy przedstawiały historię Przemyśla od początków miasta do II wojny światowej.

Wystawa "Początki Przemyśla w świetle źródeł archeologicznych": Grób wojownika z koniem, ul. Rycerska, cmentarzysko "staromadziarskie"
Wystawa "Przemyśl od XIV do XIX wieku": stroje mieszczańskie
Wystawa "Przemyśl podczas II wojny światowej"
Na wystawach znajdowały się także: monety, pieczęcie, broń, narzędzia, ozdoby, części strojów, dokumenty, fotografie i wiele innych eksponatów. Wstyd się przyznać, ale wcześniej nigdy nie byłam w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Inne muzea zwiedziłam kilka razy, a do tego wybrałam się po raz pierwszy i naprawdę było warto! Oczywiście Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie, ale wiele innych atrakcji. W Muzeum Historii Miasta Przemyśla przygotowano prezentację ginących zawodów, m.in. pokaz garncarstwa połączony z warsztatami.

Dzieci pod okiem fachowców mogły wykonać naczynia
Gdy naczynie było gotowe, można było je przyozdobić i zabrać do domu
Oprócz pokazu garncarstwa, odbył się także pokaz sztuki kowalskiej.

Tutaj pan pytał się mnie, czy podoba mi się podkówka

O 21.30 miał odbyć się koncert akordeonowy, ale nie miałam za dużo czasu, a chciałam jeszcze zwiedzić Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Gmach główny muzeum

W gmachu głównym było dużo ciekawych wystaw, między innymi poświęcona straży pożarnej w Przemyślu, czy historii Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Mnie jednak bardziej podobała się wystawa poświęcona sztuce religijnej, przedstawiająca religię dwóch narodów: polskiego i ukraińskiego.
Wystawa "Credo na dwa głosy"
Przepiękne obrazy polskich malarzy można było podziwiać na wystawie "Mistrzowie malarstwa polskiego". Zobaczyliśmy tutaj obrazy między innymi Malczewskiego, Podkowińskiego, Pankiewicza, Michałowskiego i wielu innych malarzy. Na wystawie najbardziej uwagę przyciągała "Bitwa pod Samosierrą", składająca się z 4 szkiców. Michał Gorstkin-Wywiórski namalował pejzaż, następnie Wojciech Kossak dodał sceny figuralne. Sukces Panoramy Racławickiej sprawił, że Kossak chciał stworzyć kolejne panoramy. Miała powstać panorama bitwy pod Samosierrą, która znalazłaby się w Warszawie, ale nigdy nie doszło do realizacji tego pomysłu. Zostały jedynie te 4 szkice, które Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w 1969 roku zakupiło za 190. tys. zł. 

Bitwa pod Samosierrą
Kolejna wystawa w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej była poświęcona Żydom. Trzeba dodać, że w miejscu gdzie stoi obecny gmach muzeum znajdowała się kiedyś dzielnica żydowska, a w 1931 roku ludność żydowska stanowiła 34% mieszkańców Przemyśla.

Wystawa "Czas przeszły dokonany. Wystawa judaików ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej'. Szabat w piątkowy wieczór
W muzeum nie mogło zabraknąć także wystawy poświęconej Twierdzy Przemyśl.

Wystawa "Twierdza Przemyśl"
Bardzo lubię sztukę, ale sztuki współczesnej niektórych artystów nie jestem w stanie pojąć. Przez wystawę Renaty Szyszlak tylko przeszłam, bez większych odczuć estetycznych...

Zapach Miłości, 2015
Tak, ten DJ też był w muzeum, a w sumie na tarasie muzeum
Zamiast DJ wolałam podziwiać zachód słońca z tarasu.


 Oczywiście w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zaopatrzyłam się w pocztówki :)


Muzea miały przygotowane jeszcze wiele atrakcji i całość kończyła się o 24, ale ja pojechałam do domu duuużo wcześniej. Muszę stwierdzić, że ciekawe są takie imprezy, bo oprócz wystaw można zobaczyć wiele innych ciekawych rzeczy. Człowiek na co dzień nie chodzi do muzeum w swoim mieście, a Noc Muzeów swoim programem zachęca, by skorzystać z okazji i zobaczyć co aktualnie dzieje się w instytucjach kultury. Mam nadzieję, że jak będziecie mieć okazję być w Przemyślu, to odwiedzicie jakieś przemyskie muzeum, bo naprawdę warto! A Wy braliście w tym roku udział w Nocy Muzeów, a może odwiedziliście jakieś muzea w poprzednich latach?
Mam nadzieję, że post choć nie jest typowo pocztówkowy, to się podobał :)

23 komentarze:

 1. Ciekawa impreza! Chętnie bym odwiedził Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nigdy nie brałem udział w Nocy Muzeów, chociaż muzea lubię zwiedzać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także lubię zwiedzać muzea i jak tylko jest ku temu okazja, to korzystam :)

   Usuń
 2. Noc Muzeum to naprawdę świetna impreza. Ja niestety nie brałam udziału w tegorocznej edycji, nawet mimo tego, że w Poznaniu było organizowanych wiele atrakcji. Teraz bardzo tego żałuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo naprawdę moża zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Może w przyszłym roku uda się Tobie skorzystać z tej imprezy :)

   Usuń
 3. Post się podobał :) I zdjęcia też. W Krakowie 'noc muzeów' była o dobę wcześniej więc przegapiłam :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post się podobał :) Ponoć Kraków jest jedynym miastem, gdzie Noc Muzeów odbywa się z piątku na sobotę.

   Usuń
 4. Ale długi post, chyba najdłuższy w Twojej karierze :) Ale za to bardzo interesujący :) Może w następnym roku wybiorę się na Noc Muzeów. Mam tylko nadzieję, że masz dla mnie po kilka sztuk każdego wzoru pocztówek ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długi post był także z relacji Poczty Balonowej i z liczeia pocztówek ;)
   Pocztówki mam dla Ciebie, ale tylko 2 wzory

   Usuń
 5. Post mi się podobał :) W tym roku nie uczestniczyłam w Nocy Muzeów, bo leżę w łóżku, ale w latach poprzednich miałam okazję zobaczyć kilka muzeów w Łodzi. Z tego co pamiętam były to: M. Farmacji, M. Geologiczne, M. Tradycji Niepodległościowych, M. Oświaty Ziemi Łódzkiej, M. Przyrodnicze UŁ i dodatkowo Wojewódzka Biblioteka w Łodzi i jakaś galeria sztuki na Piotrkowskiej. Więc trochę tego było :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że leżysz w łóżku, ale w poprzednich latach udało się Tobie zwiedzić trochę muzeów :)

   Usuń
 6. Dawno nie byłam w muzeum:D w moim mieście jest w remoncie,ale jest hmm.... małe:D musiała bym wybrać się do większego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małe muzeum też ma swoje uroki :)

   Usuń
 7. Ja już chyba trzeci raz uczestniczyłam w Nocy Muzeów w Toruniu. Wcześniej bywałam w Muzeum Dalekiego Wschodu, Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Etnograficznym, na wieży ratusza... W tym roku zdecydowałam się tylko na sztukę współczesną i Muzeum Podróżników. Bardzo lubię tę akcję i fakt, że można odwiedzić muzea za darmo i po zmroku. :) Chciałabym kiedyś spędzić tę noc w jakimś innym mieście.
  Widzę, że Ty płaciłaś 2zł, ale to prawie nic, a tyle mogłaś zwiedzić. Te zdjęcia przywołują mi na myśl Muzeum Okręgowe w Toruniu i właśnie Muzeum Etnograficzne.
  W pocztówki też się zaopatrzyłam, wszystkie chyba pójdą na wymianę! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2 zł to nic za tyle atrakcji, ogólnie bilet do MZNP kosztuje 10 zł, a za 2 zł można było zwiedzić 3 muzea :)
   Moje pocztóki wszystkie przeznaczone są do wymiany

   Usuń
 8. Pięknie opisałaś swoje wrażenia z Nocy Muzeów! W Przemyślu macie bogatą historię no i ciekawe muzea - byłam, widziałam :)
  Ja co roku staram się uczestniczyć w tym wydarzeniu w swoim mieście i powiem, że w tym roku słupska Noc Muzeów była pełna atrakcji i chyba jedną z bardziej udanych na przestrzeni lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   To prawda, że Przemyśl ma bogatą historię. Samo to, że muzeum w 2009 roku obchodziło swoje 100-lecie :)
   Mnie niestety nie udało się uczetniczyć w tamtym roku w tym wydarzeniu, ale jak tylko mam okazję, to staram się być na tego typu imprezach.
   Cieszę się, że Noc Muzeów w Słupsku była bardzo udana :)

   Usuń
 9. Ja skorzystałam z Nocy Muzeów w Warszawie i odwiedziłam Pałac w Wilanowie :-). NIestety stałam w kolejce 1,5 h i nie było czasu zajrzeć do innych miejsc :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1,5h?! O jejku! Bardzo długo czekałaś, by wejść, ja do MNZP czekałam jakieś 10 minut. No, ale nie ma co porównywać Przemyśla do Warszawy...

   Usuń
 10. podobał się, podobał, chętnie wzięłabym udział w takiej imprezie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post się podobał :)

   Usuń
 11. Uwielbiam Noce Muzeów, choć ostatnio nie brałam udziału w tej imprezie.
  W tym roku już miałam iść, wszystko zaplanowane a tu niestety tak mnie rozłożyło, że ledwo chodziłam.
  Mam nadziej, że za rok w końcu mi się uda.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy nie byłam na takiej nocy muzeów. Chyba mój organizm odmówiłby posłuszeństwa :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam nadzieję, że za roknnie przegapię tego wydarzenia :/ niestety byłam w pracy na nocy :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i komentarz dotyczący bloga oraz postów :)