Translate my blog

piątek, 17 stycznia 2014

Moje powiaty

Już od dawna myślałam nad stworzeniem mapy Polski, na której mogłabym zaznaczać miejscowości, z których otrzymałam pocztówki. Niestety nigdzie nie znalazłam mapy podobnej do tej, na której zaznaczam państwa świata :( Na początku chciałam zaznaczać województwa, ale to nie miało najmniejszego sensu, bo posiadam pocztówki ze wszystkich województw. Myślałam później o gminach i gdy zobaczyłam mapę, to się załamałam... Później zrezygnowałam ze stworzenia takiej mapki, aż do rozmowy z Krzyśkiem, który mnie się pytał czy nie spotkałam się z taką mapą Polski. Wtedy zaczęłam szukać w internecie i znalazłam mapkę z powiatami. Stwierdziłam, że mogłabym spróbować na niej zaznaczyć powiaty, z których otrzymałam pocztówki. Moja próba powiodła się, a mapka przedstawia się w następujący sposób:


A oto kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby stworzyć własną mapkę:

Jak stworzyłam taką mapkę?

Mapę z powiatami ściągnęłam z internetu, a powiaty zaznaczałam w Paincie.

Co było najtrudniejsze w trakcie tworzenia takiej mapy? 

Przede wszystkim przeglądanie wszystkich miejscowości i wyszukiwanie w jakim powiecie leżą. Następnie patrzenie się na położenie powiatu i zaznaczanie go na powyższej mapce. Najgorsze było województwo śląskie, ponieważ jest tam najwięcej miast na prawach powiatu. Można zauważyć, że jest tam "nadziubdziane" miejscowościami... ;)
Kolejnym problemem było wyszukiwanie miejscowości, których w Polsce jest kilka o takiej samej nazwie. Dokładnie było trzeba szukać, by nie pomylić się w oznaczaniu powiatów. 

Na mapce osobno zaznaczałam powiaty i miasta na prawach powiatu tzn. posiadam miasto Poznań, więc je zaznaczyłam, bo jest na prawach powiatu, ale powiatu poznańskiego już nie oznaczałam, gdyż nie posiadam żadnej miejscowości należącej do tego powiatu. 

Jeżeli ktoś chce stworzyć dla siebie taką mapkę, to radzę to osobom, które mają mało miejscowości lub duuużo cierpliwości i czasu. Ja wczoraj i dziś cały dzień nad tą mapką ślęczałam. Moim zdaniem: warto było. Teraz przynajmniej wiem, skąd brakuje mi pocztówek :)
Najbardziej zdziwiło mnie to, że nie posiadam pocztówki z powiatu przeworskiego, a byłam tam kilka (jak nie kilkanaście) razy.

A może ktoś z Was ma jakieś pocztówki z powiatów, których nie posiadam i pomógłby mi uzupełnić moją kolekcję? Oczywiście możemy umówić się na swapa :)

Spis wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu, których mi brakuje pojawi się w przyszłym tygodniu w nowej zakładce.
Ta mapa będzie ciągle dostępna i aktualizowana na dole strony, obok mapy z krajami. 

13 komentarzy:

 1. Ja nie miała bym cierpliwości to takiej mapki ;) znając mnie po znalezieniu pięciu powiatów wymiękła bym ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pod koniec dostawałam już oczopląsu... ;)

   Usuń
 2. Super, podziwiam wytrzymałość :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. superowa mapka :) może kiedyś też się odważę taką stworzyć, ale na pewno nie w jeden czy dwa dni :p

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepatrzę pocztówki może się znajdzie coś z powiatów, których jeszcze nie posiadasz :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Oczywiście będziemy mogły się wymienić, choć dopiero w przyszłym miesiącu najszybciej :)

   Usuń
 5. Południe górą:-) Świetna mapka, musiałbym pomyśleć nad taką mapką na mój blog postcrossingowy (chodzi mi głównie o zaznaczanie miast z jakich dostałem pocztówki). Fajnie byłoby otrzymać wskazówki jak dokładnie to zrobić. Pozdrawiam i życzę pomyślnego upolowania reszty kartek z innych powiatów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Z południa mam najwięcej, bo tam mieszkam :) Jeżeli chodzi o zaznaczanie miejscowości, to chciałam też tak zrobić, ale to chyba jedynie poprzez mapy Google. Później PrtSc i wycinać. Dużo zabawy z taką mapką... Dlatego zdecydowałam się na powiaty :)

   Usuń
 6. Naprawdę świetny pomysł, a efekt jeszcze lepszy^^ Podziwiam za cierpliwość!
  Aż mnie ciekawi, jak wyglądałaby taka mapka w moim przypadku, hmmmm...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Zawsze można spróbować sobie taką zrobić :)

   Usuń

Dziękuję za Twoją opinię i komentarz dotyczący bloga oraz postów :)