Translate my blog

piątek, 28 lutego 2014

Jeżowe

Jeżowe jest jedną z największych wsi w Polsce. Ta miejscowość położona jest w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim. Poniższe zdjęcia przedstawiają:
1. Muzeum - Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego
2. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
3. Szkoła podstawowa im. Stanisława Staszica
4. Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego
Pocztówkę otrzymałam jako podziękowanie za pomoc w tworzeniu bloga Świat Pocztówek
Kartkę wysłał mi twórca tego bloga - Krzysiek :)

Różne


czwartek, 27 lutego 2014

Rabsztyn

Rabsztyn to wieś leżąca w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. W miejscowości znajdują się ruiny zamku rycerskiego. Zamek był własnością Spytka II. W ruinach odbywa się wiele imprez np. coroczne turnieje rycerskie.
Pocztówkę otrzymałam od satinel w ramach tagu.

Tag


poniedziałek, 24 lutego 2014

Nowy Tomyśl

Nowy Tomyśl jest miastem w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim. Położony jest nad rzeką Szarką. Na zdjęciu znajduje się:
1. Plac Niepodległości - fontanna oraz ratusz (obecnie sąd) i Pomnik Powstańców Wielkopolskich
2. Największy kosz wiklinowy świata
3. Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa
4. ul. Mickiewicza - "wiklinowy deptak"
Pocztówkę otrzymałam od dziny :)

Swap

niedziela, 23 lutego 2014

Wijewo

Wijewo to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim. Na zdjęciu znajduje się:

1./7. Szlak konwaliowy w Brennie
2. Wiatrak Koźlak w Brennie
3. Pomnik Powst. Wlkp. w Wijewie
4. Kościół pw. św. Jadwigi w Brennie
5./6. Jezioro Białe
8. XIX-wieczny dwór, obecnie siedziba Urzędu Gminy
9. Plaża główna Brenno-Ostrów
Ponumerowałam po swojemu zdjęcia, gdyż numeracja na pocztówce jest jakaś nie po kolei... 
Pocztówkę otrzymałam od dziny.

Swap


sobota, 22 lutego 2014

Modernistyczne zespoły mieszkaniowe Berlina - UNESCO

Gdy otrzymałam tę pocztówkę, to za bardzo mi się nie podobała. Jednak gdy odwróciłam ją na drugą stronę i okazało się, że otrzymałam ją w ramach UNESCO taga, to się ucieszyłam :)
Modernistyczne zespoły mieszkaniowe Berlina składają się z sześciu kompleksów mieszkaniowych zbudowanych w latach 1913-1934. Zaliczają się do nich:
- Miasto-ogród Falkenberg
- Osiedle Schillerpark
- Wielki zespół mieszkaniowy Britz
- Osiedle im. Carla Legiena
- Białe Miasto
- Wielki zespół mieszkaniowy Siemensstadt
W 2008 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

tag

piątek, 21 lutego 2014

Ankieta i Braniewo

Od wczoraj po lewej stronie forum umieściłam krótkie pytanie: "Czy pozostawić podział na kontynenty?". Chodzi mi o to, byście mi pomogli zdecydować, czy etykiety z krajami po prawej stronie pozostawić tak jak są, czy wszystkie państwa ułożyć alfabetycznie. Ja sama nie umiem zdecydować, bo wszystko ma swoje plusy i minusy. Czasem taki podział mnie denerwuje, a czasem jestem z niego zadowolona. Dlatego pytam się Was, bo to dla Was również ma być wygodne :) Widzę, że już kilka osób odpowiedziało. Będzie mi miło, gdy pomożecie podjąć mi decyzję. Oddawać swoje głosy można do przyszłego czwartku.

Dziś pokażę Wam już drugą pocztówkę z Braniewa od Małgorzaty. Zdjęcia te zostały wykonane początkiem XX wieku.

Różne

czwartek, 20 lutego 2014

Candy u Weroniki i świnki morskie

Najpierw chciałabym Was zaprosić na Rozdawajkę u Weroniki. Do wygrania jest zestaw składający się z 30 czystych pocztówek :) Nie należy przegapić takiej okazji!!! Ja przez moje umawianie się na swapy na razie nie mogę pozwolić sobie na organizację candy, ale kto wie, może w niedalekiej przyszłości uda się coś zrobić :)

Świnki morskie to takie urocze stworzonka :) Sama miałam chomiki, szczura, koszatniczkę, a świnki morskiej nigdy... Jednak czasem chodzę do mojej koleżanki, która ma takie zwierzątko i uwielbiam je głaskać :) Tę pocztówkę otrzymałam od Magdy z wygranego konkursu:

Konkurs


środa, 19 lutego 2014

Wioska Gotów

Masłomęcz to wieś w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim. W miejscowości została zlokalizowana największa z okolicznych osad Gotów. W 2007 roku zrekonstruowano chatę gocką o wymiarach 5x10m. Chata została udostępniona turystom. Wioska Gotów prowadzona jest przez Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów, a w lipcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej. W tych dniach terenie zrekonstruowanej wioski odbywają się koncerty, inscenizacje bitew oraz wiele innych imprez.
Pocztówkę otrzymałam od Weroniki :)

Swap


poniedziałek, 17 lutego 2014

Sobór Mądrości Bożej - UNESCO

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie jest cerkwią 5-nawową (trzy nawy pochodzą ze średniowiecza, dwie są nowożytne). Dach wieńczy 13 kopuł, które symbolizują Jezusa Chrystusa i 12 apostołów. W soborze zachowały się XI- i XII-wieczne mozaiki oraz freski. W 1990 roku Sobór Mądrości Bożej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pocztówkę otrzymałam od Iriny w ramach swapa :)

Swap


piątek, 14 lutego 2014

Powiat Słubicki

Poniższą pocztówkę otrzymałam od Gosi :)
Na kartce znajduje się:
1. Zabytkowa lokomotywa przy dworcu kolejowym w Rzepinie
2. Collegium Polonicum w Słubicach
3. Mury obronne z 1477 roku w Ośnie Lubuskim
4. Krzesiński Park Krajobrazowy
Dzięki takim pocztówkom moja mapka z powiatami powoli się zapełnia :)

Różne


czwartek, 13 lutego 2014

Hoszowczyk

Hoszowczyk to wieś położona w województwie podkarpackim. W miejscowości znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka z 1926 roku. Obecnie pełni ona rolę kościoła rzymskokatolickiego. Pocztówkę otrzymałam od nayanki z fav taga :)

Tag


środa, 12 lutego 2014

Sandomierz

Kościół św. Jakuba w Sandomierzu otrzymałam od mojej babci. Jest to rzymskokatolicki kościół ceglany z XIII wieku. Obecnie posiada status kościoła rektoralnego. W świątyni czczony jest wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus. Obraz pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku.
Od 2009 roku kościół jest pierwszym etapem Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba. Trasa prowadzi z Sandomierza do Krakowa-Tyńca.

Kartka prywatna


wtorek, 11 lutego 2014

Znaczkowe cyrki

Dałam tytuł "Znaczkowe cyrki", bo to co dzieje się na Poczcie Polskiej po podwyżce znaczków, inaczej nazwać nie można...
Zanim jednak przejdę do sedna, najpierw chciałabym pokazać Wam jak nakleiłam znaczki na pocztówkę do Brazylii i kopertę do Indii. Pan z Indii prosił mnie o znaczki ze zwierzętami, a na poczcie mieli tylko z pająkami. Takie też kupiłam, ale po ostatnich problemach, które opisałam tutaj, najpierw nakleiłam znaczki. Później dopiero wypisywałam pocztówkę.

1. Koperta do Indii:


 2. Pocztówka do Brazylii:


Muszę przyznać, że jednak lepiej naklejać najpierw znaczki, a później wypisywać kartkę :) Miałam trochę za mało miejsca na pisanie, bo piszę dość duże litery i szeroko, ale jakoś pomieściłam wszystko co chciałam napisać.

Teraz przejdę do problemów znaczkowych, z którymi jak się okazuje, nie spotkałam się tylko ja. Polscy postcrosserzy są oburzeni tym, co dzieje się na poczcie. Jak pisałam wcześniej cena ze 1,60zł wzrosła na 1,75zł, ale TYLKO NA LIST. Cena znaczka na pocztówkę nadal wynosi 1,60zł!!! Wszystkie ceny można sprawdzić TUTAJ. Panie na poczcie jednak są niedoinformowane i próbują na siłę wcisnąć ludziom znaczki za 1,75zł. Co o tym myślą polscy postcrosserzy można poczytać tutaj.

Wczoraj wybrałam się do gminnej poczty i poprosiłam o znaczek za 1,60zł. Kobieta wielce zdziwiona chciała mnie uświadomić, że znaczki podrożały. Zdziwiła się, że o tym wiem, a jednak chcę za 1,60zł, a nie za 1,75zł. Powiedziałam jej, że na stronie Poczty Polskiej pisze jak byk, że cena znaczka na pocztówkę to 1,60zł, a na list 1,75zł. Powiedziała, że to nieprawda. Chwilę się kłóciłyśmy i w końcu kupiłam za 1,75zł, bo nie sprzedała mi za 1,60zł :( Masakra!!! Nawet nie sprawdziła w cenniku. Nie chciałam się wykłócać o 0,15zł, bo zależało mi, żeby pocztówka była tego samego dnia wysłana.
Dziś wybrałam się jeszcze raz na tę samą pocztę, by kupić jeden znaczek za 1,75zł na list i za 1,60zł na pocztówkę. Myślałam sobie, że jak mi nie sprzedadzą znaczka na kartkę, to nie kupię wcale, gdyż teraz mi się nie spieszy z wysłaniem. Na poczcie była inna kobieta niż wczoraj i poprosiłam o jeden znaczek na list i jeden za 1,60zł.
- A na co ten znaczek?
- Na pocztówkę.
- Ale znaczki podrożały i teraz na pocztówkę kosztuje 1,75zł.
Myślałam, że mnie trafi! Zaczęłam tej kobiecie tłumaczyć co pisze na stronie Poczty Polskiej. Była ona bardziej łaskawa niż jej koleżanka i sprawdziła w cenniku. Przyznała mi rację, zaczęła przepraszać i tłumaczyć, że jej nie było kilka dni. 

Dostałam taki znaczek za 1,75zł, czyli typowy niebieski brzydal :/


 oraz taki za 1,60zł:



Już wolę pajączki niż te niebieskie. Zastanawiam się teraz jak to jest z tymi paniami na poczcie. One tam pracują i powinny wiedzieć jakie ceny obowiązują. Poscrosserzy sprawdzają na bieżąco ceny znaczków, ale przykładowo osoba, która nie ma nic wspólnego z postcrossingiem i nie zagląda codziennie na stronę Poczty Polskiej, a chce wysłać pocztówkę, to jaką ma pewność, że znaczek jaki kupiła jest w dobrej cenie? Czy klienci przychodząc na pocztę mają uświadamiać panie w okienku o obowiązujących cenach? Poczta chwali się, że przeszkoliła w 2013 roku ponad 196 tysięcy osób, ale w jakim celu? Teraz wychodzi na to, że pracownicy poczty, choć niby po szkoleniach, nie znają podstawowych cen obowiązujących na terenie Polski! Czuję, że jeszcze będzie musiał minąć jakiś czas, by w końcu we wszystkich placówkach poczty znaczki na pocztówki były sprzedawane po 1,60zł...
Czy Wam też przytrafiły się jakieś dziwne sytuacje po podwyżce cen znaczków? Możecie bez problemu kupić znaczki za 1,60zł?

niedziela, 9 lutego 2014

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ta przepiękna pocztówka przywędrowała do mnie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w ramach facebookowego swapa :) Kiedy Weny udostępniła to zdjęcie na wymianę, od razu do niej napisałam, ale było za późno. Okazało się, że ma tylko 2 takie kartki, a ja się spóźniłam :( Gdy następnego dnia napisała, że znalazła jeszcze jedną taką pocztówkę, moja radość była ogromna! 
Zjednoczone Emiraty Arabskie są państwem położonym na Półwyspie Arabskim w Azji Południowo-Zachodniej. Kraj składa się z siedmiu emiratów (prowincji, zarządzanych przez emira). Na pocztówce znajduje się Meczet Sheikh Zayed w Abu Zabi - stolicy państwa. Został on zbudowany w latach 1996-2007 i łączy styl arabski, perski, Mogołów i architektury mauretańskiej. Jest to największy meczet Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz ósmy co do wielkości meczet na świecie.

Swap

sobota, 8 lutego 2014

Krynica Morska

Krynica Morska znajduje się na Mierzei Wiślanej i jest miejscowością turystyczną. Posiada port rybacko-jachtowy oraz letnie kąpielisko morskie. Ciekawostką jest to, że Krynica Morska jest gminą o najmniejszej liczbie mieszkańców w Polsce.
Pocztówkę otrzymałam od Agnieszki w ramach Oferuję tag. Uwielbiam takie muszelkowe pocztówki, a to już moja 3 w takim stylu. Wszystkie można obejrzeć TUTAJ.

Tag


piątek, 7 lutego 2014

Malbork - UNESCO

Przepiękny zamek w Malborku otrzymałam od Iwony K. :) dziękuję Ci bardzo :*
Jeszcze nigdy nie byłam w Malborku, ale kiedyś w końcu trzeba się tam wybrać.

Różne


czwartek, 6 lutego 2014

Problemy pocztowe, czyli gdzie naklejać znaczki...

Już od kilku dni mamy luty, więc postanowiłam wysłać, jak co miesiąc, jakiegoś offa i UNESCO tag. Zdecydowałam się w końcu na 2 offy. Wylosowałam adresy, wypisałam karteczki i tak samo zrobiłam w przypadku taga. Także miałam do wysyłki jednego swapa z Polski. Wybrałam takie oto karteczki:


Wczoraj będąc w Przemyślu miałam trochę czasu, więc wybrałam się na pocztę, by zakupić znaczki. Pani w okienku zapytała się mnie, czy wiem, że znaczki podrożały. No ba! Trudno o tym nie wiedzieć... Zaczęła myśleć w jaki sposób ma mi sprzedać za 5,20zł. Złożyła w końcu z 4 znaczków taką kwotę. Wróciłam do domu i chcąc nakleić je na pocztówki, pojawił się problem! Otóż, gdzie je nakleić? Pocztówki miałam wypisane, ładnie przyozdobione naklejkami i trudno było mi zmieścić jeszcze 4 znaczki. Musiałam poodklejać niektóre naklejki, by w ich miejscu dać znaczek. W końcu jakoś je pomieściłam i oto efekt końcowy:

1. UNESCO tag do Chin - musiałam Pendereckiego przykleić na dole, bo nigdzie indziej nie było już miejsca :(


2. Off do Niemiec - Tutaj akurat ładnie mi się zmieściły :)


3. Off do Kostaryki - zakleiłam opis pocztówki, który był w języku polskim i niemieckim, więc odbiorca może i tak z niego nic nie wywnioskować.


4. Swap do Polski - nie rozumiem dlaczego tutaj na poczcie nie mają innych ładnych znaczków, oprócz takich niebieskich brzydali :(


Wiem, że niektórzy kupują znaczki przez internet i wtedy mogą sobie najpierw nakleić, a później wypisać pocztówkę. Szczerze, nigdy czegoś takiego nie stosowałam, ponieważ jakbym zamówiła znaczki przez internet, to od razu chciałabym zamówić więcej. Gdybym już je miała, to pewnie wykorzystałabym wszystkie w bardzo krótkim czasie i moje fundusze przeznaczone na postcrossing, w bardzo szybkim tempie, by się wyczerpały...
Nigdy w sumie nie miałam problemów z ilością znaczków na pocztówce, aż do wczoraj.
Gdy wybrałam się drugim razem na pocztę, by wysłać kartki, inna tym razem pani w okienku zaczęła przyglądać się dokładnie tym pocztówkom i zapytała:
- A dlaczego tutaj jest tak dużo znaczków?!!!
Miałam się jej zapytać, czy wraz ze wzrostem cen, wprowadzili także jakiś limit znaczków na pocztówce, ale jednak to przemilczałam. Kobieta za pomocą kalkulatora zaczęła liczyć sumę znaczków... Myślałam, że policzy tylko na jednej kartce, ale nie! Liczyła na każdej! Kobita ta, chyba była mało spostrzegawcza, bo nie zauważyła, że na każdej kartce są te same znaczki... Brak mi słów po prostu... Nie wiedziałam, czy mam się śmiać, czy wręcz przeciwnie... W końcu powiedziała, że się wszystko zgadza i przybiła pieczątki. Mam nadzieję, że karteczki szybko dotrą do adresatów.
Teraz pewnie będę kupować najpierw znaczki i je naklejać, a później dopiero wypisywać pocztówki. A jak Wy sobie radzicie z kilkoma znaczkami na pocztówce? Najpierw wypisujecie, czy najpierw naklejacie znaczki?

wtorek, 4 lutego 2014

Chersonez Taurydzki - UNESCO

Chersonez Taurydzki jest starożytnym miastem greckim, znajdującym się na Krymie. Jest to miejsce chrztu Rusi, które odbyło się w 988 roku. Obecnie ruiny znajdują się na terenie Ukrainy i udostępniane są do zwiedzania jako duży rezerwat. W 2013 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz z jego Chorą, czyli terytoriami wiejskimi.
Uwielbiam takie antyczne klimaty, dlatego też bardzo ucieszyłam się, kiedy w końcu pocztówka ze swapa z Iriną do mnie dotarła :)

Swap

Hrubieszów

Hrubieszów to miasto i gmina w województwie lubelskim. Hrubieszów jest siedzibą powiatu hrubieszowskiego. Na zdjęciu znajduje się Zarządcówka i kuźnia dawnego Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego w Dziekanowie.
Pocztówkę otrzymałam od Weroniki w ramach swap :)

Swap


poniedziałek, 3 lutego 2014

Sopot

Od wczoraj po lewej stronie stworzyłam odnośnik do mojego profilu na postcrossing.com. Tak jak widać nie mam zbyt wielu offów wysłanych :( W tym miesiącu może uda mi się wysłać jakiegoś, ale to się okaże...
Od jakiegoś czasu także mapka na dole bloga, przedstawiająca kraje z jakich otrzymałam pocztówki, została zmieniona. Wcześniej była bez granic państw, ta ma funkcję przybliżania i jest jednolita. Wydaje mi się, że jest też lepsza, dlatego zmieniłam.
Dziś pokażę Wam pocztówkę z Sopotu, którą otrzymałam od Gosi. Przedstawia ona Krzywy Domek "Fantazjon":

Różne

sobota, 1 lutego 2014

Styczniowe statystyki PC oraz podwyższenie cen znaczków

Dziś otrzymałam maila ze styczniowymi statystykami na postcrossingu. Według nich wysłałam w ubiegłym miesiącu tylko jedną pocztówkę, która dotarła do Rosji. 

Dlaczego tylko jedna? Ponieważ staram się miesięcznie wysłać jedną pocztówkę jako offa, jedną jako taga na oficjalnym forum oraz nie mogę odmówić sobie swapów. Dzięki nim można zdobyć pocztówki z ciekawych krajów, których zdobycie na PC graniczyłoby z cudem (np. Uganda). Odkąd Poczta Polska w ubiegłym roku podwyższyła ceny znaczków musiałam trochę przystopować z wysyłaniem kartek w świat. Nie rozumiem dlaczego od dziś zostały wprowadzone kolejne podwyżki, o których informuje nas PP na swojej stronie internetowej. Nie rozumiem co mają na myśli pisząc: "spadek popularności korespondencji papierowej'!!! W Polsce jest 24,052 postcrosserów zalogowanych na oficjalnej stronie postcrossingu, a ile jest osób, które zbierają pocztówki nie wiedząc, że taka strona w ogóle istnieje? A oto porównanie cen przed 1 lutym 2014 i po wprowadzeniu zmian:


Te różnice w cenie nie są bardzo ogromne. Osoby, które wysyłają 1-2 listy w miesiącu, pewnie większej różnicy nie odczują, ale dla postcrosserów, którzy wysyłają od kilkunastu do kilkudziesięciu pocztówek miesięcznie, te ceny są przerażające!

Oczywiście ja nie rezygnuję z postcrossingu i nadal będę zbierać pocztówki, tylko teraz będę mogła sobie rzadziej pozwolić na jakąś nieoczekiwaną wymianę :( Te podwyżki mnie załamały. Mam nadzieję, że to ostatnia podwyżka Poczty Polskiej! 

Blog oczywiście będzie istnieć, bo nie wyobrażam sobie jakbym mogła tutaj nie pisać! Wpisy nadal będą pojawiać się regularnie.
Mam nadzieję, że postcrosserzy również nie zrezygnują ze swojego fascynującego hobby ze względu na te podwyżki, ale rozumiem, że niektórym może być naprawdę bardzo ciężko...