Translate my blog

środa, 30 lipca 2014

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina cenna przyrodniczo i bogata w zabytki architektury. Słynie z wielu warowni wzniesionych w XIV wieku, w celu obrony przygranicznych terenów. Główny szlak wiodący przez Jurę nosi nazwę Szlak Orlich Gniazd, ze względu na położenie zamków na wzgórzach, niczym gniazda orłów m.in. zamek w Pieskowej Skale, czy Ojcowie. Dla Jury charakterystyczne są także ostańce ze skał wapiennych. Najsłynniejszym ostańcem jest Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale. Atrakcyjne są także jaskinie m.in. Grota Łokietka w Ojcowie, oraz Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach.
Poniższa kartka przedstawia tylko fragment Szlaku Orlich Gniazd, a otrzymałam ją od Ani w ramach swap.

Swap

wtorek, 29 lipca 2014

Słupsk

Słupsk to miasto na prawach powiatu w województwie pomorskim, nad rzeką Słupią. Miasto położone jest w atrakcyjnym regionie turystycznym - ze Słupska do Morza Bałtyckiego jest ok. 18 km, niedaleko jest także Słowiński Park Narodowy i wiele miejscowości turystyczno-wypoczynkowych.
Kartkę otrzymałam od Krystyny, której bardzo dziękuję za wszystkie kartki :D

Różne

poniedziałek, 28 lipca 2014

Manhattan

Manhattan to najmniejsza, a najgęściej zaludniona dzielnica Nowego Jorku. Położona jest na wyspie o tej samej nazwie. To właśnie na Manhattanie znajduje się najsłynniejsza ulica, przy której mieści się Dzielnica Finansowa - Wall Street. Ulica ta była pierwszym miejscem, w którym, na stałe powstała Nowojorska Giełda papierów Wartościowych.
Pocztówkę otrzymałam od koleżanki Ani :)

Kartka prywatna

środa, 23 lipca 2014

Poczta Balonowa w Przemyślu

Dzisiejszy post chciałabym poświęcić relacji z poczty balonowej, która miała miejsce dnia 20 lipca 2014 roku w Przemyślu.
W tym roku przypada 100-na rocznica wybuchu I wojny światowej, a co za tym idzie, 100-lecie walk o Twierdzę Przemyśl, jednej z największych twierdz ówczesnej Europy.


Z tej okazji w Przemyślu przygotowano wiele imprez i przedsięwzięć. Główne uroczystości rocznicowe przypadły 18-20 lipca. W program imprezy zostało zaangażowanych wiele stowarzyszeń, instytucji, osób i pasjonatów m.in. Poczta Polska, która wydała okolicznościowe kartki, znaczki, stemple i datowniki. W dniu 20 lipca, w niedzielę została zorganizowana także poczta balonowa, która miała przelecieć z przesyłkami nadanymi w odpowiednim punkcie na Rynku.

Jaką rolę odegrała poczta balonowa podczas walk o Twierdzę Przemyśl?

Podczas walk w Twierdzy Przemyśl, tradycyjne pojazdy pocztowe nie mogły opuszczać Przemyśla, dlatego na polach wzlotów stacjonowały 3 dywizjony balonowe. Przesyłki i korespondencję przewożono balonami i samolotami. Pierwszy i jedyny lot z Twierdzy Przemyśl podczas pierwszego oblężenia miał miejsce w październiku 1914 roku. Wtedy to samolot Albatros przewoził pocztę służbową do naczelnego dowództwa i 148 kart pocztowych, wysłanych przez żołnierzy i oficerów. Samolot został ostrzelany przez Rosjan, a ranny pilot zdołał wylądować poza linią frontu w Jaśle. Od 20 stycznia do 20 marca 1915 roku z twierdzy wypuszczono 10 papierowych balonów z pocztą. Do każdej przesyłki było dołączone pismo dowódcy twierdzy, we wszystkich językach Monarchii o oddanie balonu do najbliższego urzędu, za nagrodę 10 koron. Ponad połowa została dostarczona do adresatów, 2 balony wpadły w ręce Rosjan, a los pozostałych jest nieznany. 19 marca wypuszczono 4 załogowe, papierowe balony z korespondencją. Piąty balon wyrwał się z rąk ludzi go wypuszczających i poleciał bez załogi. Były one niesione wiatrem na teren wroga. Do dziś zachowało się niewiele przesyłek, ponieważ załoga miała rozkaz zniszczenia korespondencji w przypadku lądowania na terenie wroga.

Jak wyglądała poczta balonowa podczas 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl?

Na przemyskim rynku przez 2 dni na stoisku poczty balonowej, można było zakupić okolicznościową kartkę i znaczek oraz pocztówki z Przemyśla.





Po wypisaniu kartek, naklejeniu znaczków i przybiciu wszystkich możliwych stempli, pocztówki wrzuciłam do skrzynki pocztowej:


W niedzielę popołudniu na przemyski rynek został przywieziony balon, ...


który powoli był przygotowywany do lotu.






Po długiej chwili balon pocztowy stanął w całej swej okazałości na Rynku w Przemyślu.


Nie mogło także zabraknąć Orkiestry Reprezentacyjnej Austriackich Sił Zbrojnych "Gardenmusik Wien", która uświetniała to wydarzenie.




Przed godziną 18.00 wszystkie listy i kartki pocztowe ze skrzynki pocztowej zostały zapakowane do worka z napisem: "Poczta balonowa".


Następnie wojak, w towarzystwie dwóch pań z przemyskiego Urzędu Pocztowego uroczyście przekazał worek z korespondencją załodze balona. 



O godzinie 18.00 balon wzniósł się w powietrze, rozwijając wstęgę z napisem: "Twierdza Przemyśl".







 Balon pocztowy miał początkowo wylądować w Siedliskach, w okolicach fortu I "Salis Soglio", ale przez wiatr załoga balona musiała zmienić plany. Zamiast do gminy Medyka, balon zmienił kurs na gminę Krasiczyn i ostatecznie wylądował niedaleko Korytnik. Najważniejsze, że przesyłki zostały dostarczone poza pierścień Twierdzy Przemyśl, czyli w pewnym sensie zamiar został spełniony.


Dziś otrzymałam karteczkę, która przyleciała do mnie właśnie tym balonem. Wysłała ją moja siostra Weronika, która razem ze mną uczestniczyła w tym wydarzeniu. Stempelki bardzo mi się podobają :)


 Niestety na powyższej kartce źle widać stempelek z zamkiem i wieżą katedralną, ale jeszcze jest przybity z drugiej strony:


Dowiedziałam się także, że wszystkich przesyłek było ponad 800. Szczerze powiedziawszy nie sądziłam, że poczta balonowa będzie cieszyć się, aż takim zainteresowaniem. Najwięcej ludzi było właśnie przy stoisku poczty. Trochę trzeba było się naczekać, by w końcu nadać wszystkie kartki, a miałyśmy ich sporo ;) Na nieszczęście został tylko jeden znaczek okolicznościowy, bo reszta została już sprzedana. Ten znaczek właśnie jest na powyższej kartce.
Mam nadzieję, że niektórzy będą mieć miłą niespodziankę, znajdując w skrzynce kartkę ode mnie lub Weroniki przewiezioną balonem.
Na koniec jeszcze dla zainteresowanych krótki FILMIK.

wtorek, 22 lipca 2014

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Wszystkie miejscowości położone na mierzei obecnie pełnią funkcje wypoczynkowe.
Pocztówkę otrzymałam od koleżanki Ani.

Kartka prywatna

Gmina Łącko

Łącko jest wsią i gminą w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Miejscowość nazywana jest stolicą krainy sadów. Do gminy należy także Jazowsko - wieś nad Dunajcem.
Pocztówkę otrzymałam od dziny w ramach RRa tematycznego.

RR


poniedziałek, 21 lipca 2014

Mielnik Sakralny

Mielnik to wieś i gmina w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, położona nad Bugiem. Poniższe zdjęcia przedstawiają:
1. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Niemirowie
2. Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia NMP w Mielniku
3. Cerkiew prawosławna pw. Ikony Matki Boskiej "Wszystkich Strapionych Radości" w Koterce
4. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Mielniku
5. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tokarach.
Kartkę otrzymałam w ramach sacrum tag od Marcina :)

Tag


sobota, 19 lipca 2014

Cypr

Cypr jest państwem leżącym na wyspie, o tej samej nazwie, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Od 2004 roku Cypr jest członkiem Unii Europejskiej. Kartkę otrzymałam od Kasi w ramach swap. Chciałabym się wybrać kiedyś w takie miejsce...

Swap


środa, 16 lipca 2014

Wywiad i Gdańsk

Dziś chciałam Was zaprosić na przeczytanie WYWIADU, który został przeprowadzony... ze mną. Pytania zadawała Klaudia, która interesuje się dziennikarstwem i przeprowadziła już rozmowy z Ewą Farną, Czesławem Mozilem, czy grupą Enej. Klaudia napisała do mnie, że chciałaby mi zadać kilka pytań odnośnie postcrossingu, ponieważ prowadzi rozmowy ze znanymi osobami, jak i z ludźmi mającymi ciekawe zainteresowania. Nie wiem dlaczego akurat mnie wybrała z tak licznego grona postcrosserów, ale zgodziłam się na udzielenie wywiadu, który wczoraj został opublikowany na stronie Klaudii. Cieszę się, że ktoś uznał mnie i poscrossing za interesujące. Możecie się dowiedzieć trochę rzeczy o mnie, jak i o samym postcrossingu, więc jeszcze raz zapraszam na STRONĘ KLAUDII :)
Dziś chciałam Wam także pokazać piękną pocztówkę z Gdańska, którą otrzymałam od Lili jako niespodziankę :*

Różne


wtorek, 15 lipca 2014

Gmina Miastko

Poniższą pocztówkę otrzymałam od Marteczki w ramach RRa, którego tematem były wsie i małe miejscowości. Kartka przedstawia  kościoły szachulcowe w 2 wsiach: z XVII wieku w Trzcinnie i z XVIII wieku w Wałdwie. Na zdjęciu znajduje się także neoromański kościół ewangelicko-augsburski w Wołczy Wielkiej i Jezioro Orle.

RR


poniedziałek, 14 lipca 2014

Święty Jan Paweł II

Każdy wie kim był Jan Paweł II. Ten wspaniały Polak był papieżem przez prawie 27 lat. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, a jego beatyfikacja nastąpiła 1 maja 2011 roku. 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Kanonizacji dokonał papież Franciszek na Placu Świętego Piotra w Rzymie.
Pocztówkę otrzymałam od pijanejżyciem jako niespodziankę :) Dziękuję Ci bardzo :*

Różne


sobota, 12 lipca 2014

Francja

Maintenon to miejscowość w Regionie Centralnym, we Francji. Słynie ona z zamku, który został wzniesiony przez rodzinę Maintenon. Najbardziej znany jest jednak jako prywatna rezydencja Markizy de Maintenon, kochanki, a później sekretnej żony króla Francji - Ludwika XIV.
Ten przepiękny zamek otrzymałam od Reno w ramach swap :)

Swap


czwartek, 10 lipca 2014

Koszalin

Koszalin jest miastem na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim. Zdjęcie przedstawia panoramę centrum, widok na gotycką katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to najważniejszy i najcenniejszy zabytek miasta.
Kartkę otrzymałam od Wiktora z facebookowego swapa.

Swap


środa, 9 lipca 2014

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra jest północną częścią Władysławowa, leży nad Morzem Bałtyckim. W okresie letnim jest to dzielnica turystyczna. Jedną z atrakcji jest Latarnia Morska Rozewie, w której mieści się muzeum latarnictwa. Położona jest ona przy wschodniej części Jastrzębiej Góry.
Pocztówkę otrzymałam od koleżanki :D

Kartka prywatna
 

poniedziałek, 7 lipca 2014

Park Miniatur

Park Miniatur "Świat Marzeń" w Inwałdzie, w powiecie wadowickim został utworzony w 2007 roku. W parku można podziwiać  ponad 50 miniatur najsławniejszych cudów architektonicznych świata m.in. Big Ben, Zamek Królewski w Warszawie, Biały Dom, czy Sfinksa, a także Wieżę Eiffla, Plac św. Piotra, a nawet Mur Chiński. Na terenie parku, który zajmuje75 tys. m2 znajduje się także lunapark, a w 2009 roku obok został otwarty DINOLAND Park Rozrywki.
Pocztówkę dostałam od Anny :)

Swap
 

czwartek, 3 lipca 2014

Etna

Etna to czynny wulkan znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, u stóp którego znajduje się miasto Katania. Jest to najwyższy i największy wulkan w Europie. Według mitologii greckiej we wnętrzu znajduje się kuźnia Hefajstosa.
Etnę widziałam wiele razy na własne oczy i naprawdę jest to niesamowity widok :)
Pocztówkę otrzymałam od koleżanki :D

Kartka prywatna

wtorek, 1 lipca 2014

Białogóra

Białogóra to miejscowość w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na Kaszubach. Wieś położona jest ok. 1 km od Morza Bałtyckiego. Wokół rosną lasy sosnowe, a niedaleko położone jest jezioro Babnica. Cała miejscowość objęta jest Nadmorskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Przy wschodniej części wsi znajduje się Nadmorski Park Krajobrazowy.
Podsumowując, moim zdaniem warto wybrać się w takie miejsce, bo każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ja jeszcze tam nie byłam, ale muszę przyznać, że las, morze, jezioro... brzmi kusząco :)
Pocztówkę otrzymałam od Krystyny :D

Różne